Właściwy marketing w sieci

Obecnie młodzież nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Nawet, osoby nieco bardziej sceptyczne, ludzie starsi aktywnie korzystają z niego na co dzień. Internet pomaga nam w pracy, ale też przy nim bardzo często odpoczywamy. To właśnie dzięki niemu przeglądamy wiadomości, artykuły i e-booki, słuchamy muzyki oraz oglądamy materiały wideo. Ogromnie popularne od wielu lat są różnorodne fora internetowe dotyczące wielorakich tematów. Można na nich spotkać osoby, które interesują się wspólnym tematem, jednak bez dostępu do Internetu ich kontakt praktycznie nie byłby możliwy. Każdego dnia wchodzimy na około kilkadziesiąt stron internetowych o bardzo zróżnicowanej tematyce. Część z nich przeglądamy tylko pobieżnie, zaś inne śledzimy z większym zainteresowaniem, a często również aktywnie je współtworzymy, na przykład pisząc na nich komentarze.

Odwiedzając kolejne strony internetowe spotykamy się z coraz większą ilością reklam. Marketing internetowy jest już od dłuższego czasu sprawdzoną i przynoszącą pozytywne efekty metodą na zareklamowanie pewnej danej marki. Często reklamy na dłużej zostają w naszej pamięci, mogą wręcz nas szokować. Są w stanie zajmować stosunkowo dużo miejsca na stronie internetowej, odtwarzać materiały dźwiękowe czy też całe nagranie wideo, a nawet występować pod postacią wyskakującego okienka, które może utrudnić korzystanie z komputera, dopóki reklama nie zostanie wyłączona.
Każdego dnia przychodzą do nas też maile, bardzo wiele z nich to spam, czyli niepożądane wiadomości, głównie są to reklamy. Chociaż raczej niewiele osób w nie klika, tego typu maili można znaleźć w swojej skrzynce odbiorczej nawet kilkadziesiąt dziennie. Duża część z nich może stanowić zagrożenie, być próbą oszustwa, wyłudzenia jakiejś rzeczy czy pieniędzy lub też zawierać wirusy. Tematy takich wiadomości nierzadko sugerują, że to odpowiedź na naszą wiadomość. Kolejną grupą jest e-mail marketing, ale taki, który pochodzi z zaufanych źródeł. Większość sklepów, w których zazwyczaj robimy zakupy oferuje karty lojalnościowe lub też inne specjalne oferty kierowane do stałych klientów. Warunkiem wykorzystania dodatkowych rabatów jest podanie swojego maila, na który dostajemy wiadomości z wyjątkowymi ofertami oraz newsletter, czyli biuletyn internetowy, który przedstawia nowości w sklepie, ale często można w nim znaleźć też różnorodne artykuły, których zadaniem jest zachęcenie nas do dalszego surfowania.
Młodzież, która jest najbardziej podatna na reklamy, kocha wręcz oglądać tak zwane „vlogi”. To coraz bardziej zyskująca na popularności rozrywka, a ich twórcy zaczynają być wielkimi autorytetami młodych ludzi ze szkoły podstawowej. Niemała część video-blogów to w rzeczywistości kryptoreklamy. Odrębną grupą mogą być vlogerki urodowe lub lifestyle, których nagrania przeznaczone są dla trochę starszej widowni – dojrzalszych dziewcząt. Marketing internetowy działa tutaj przez polecenia. Jeżeli paru twórców tak zwanych „vlogów” poleca taki sam produkt, mnóstwo ich fanów zapragnie go przetestować. Niektórzy przy kręceniu filmu już na początku informują, że materiał powstał we współpracy z konkretną firmą, aczkolwiek wielu twórców nie czyni tych faktów jawnymi.
Udany marketing może być kluczem do sukcesu. Wiele wiadomości mailowych przyciąga nowych konsumentów, pociągające są promocje i wyprzedaże oraz programy lojalnościowe. Każdy z nas styka się każdego dnia z wielorakimi rodzajami reklam, niektóre z nich są denerwujące, inne stają się nawet odmianą sztuki. Nienachalne, ale zapadające w pamięć bardziej podobają się konsumentom niż jaskrawe, migające bannery.