W dzisiejszych czasach, kiedy Internet stał się praktycznie najbardziej istotnym elementem składowym życia społecznego, wielu z nas spotkało się lub się jeszcze spotka z wyzwaniem, którym jest zbudowanie strony internetowej. Wizytówka firmowa, osobista, blog mówiący o zainteresowaniach tworzącej go osoby lub witryna której celem jest monetyzacja. Niezależnie od tematyki, dostępne są pewne wzorce postępowania, których nie można przy tym pominąć. Jest to między innymi pozycjonowanie witryn internetowych w organicznych wynikach wyszukiwania.
Pozycjonowanie witryn www jest niczym innym jak przygotowaniem ich kodu źródłowego i contentu jak najlepiej pod roboty wyszukiwarek internetowych. Najpopularniejszą wyszukiwarką na naszej planecie jest Google, dlatego zdecydowana większość właścicieli stron internetowych pozycjonuje swoje strony pod tą właśnie wyszukiwarkę. Zależnie od kraju pochodzenia, inni właściciele witryn internetowych śledzą pozycję swojej strony w przeglądarkach takich jak na przykład Bing czy Yahoo!. W pozycjonowaniu chodzi o to, by witryna internetowa wyświetlała się maksymalnie jak najwyżej na liście organicznych wyników po wpisaniu słowa kluczowego. Z własnych obserwacji każdy użytkownik Internetu powinien wiedzieć, że w poszukiwaniu odpowiedzi na wpisane wyszukiwarce pytanie rzadko kiedy sięga się po propozycje wyświetlone na drugiej i kolejnych stronach wyników. Zazwyczaj zadowalamy się tym, co zostanie wyświetlone na pierwszym miejscu, jedynie w przypadku zaawansowanych poszukiwań przeglądając dalsze listy wyświetlanych wyników. Dlatego też wypozycjonowanie swojej strony na czołową pozycję wyników jest ogromnym sukcesem dla osoby, która tworzy stronę internetową. Z definicji podnoszenie pozycji strony jest więc dość mało skomplikowane, trzeba jednak nie zapominać o tym, że frazy kluczowe są różne, przez co pozycjonowanie portali znajdujących się w zasobach Internetu w rzeczywistości może okazać się dosyć problematyczne, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zapoznają się z tym tematem.
Pozycjonując stronę internetową najczęściej zachowujemy zasady SEO. SEO, po angielsku search engine optimization, czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych, jest najprościej rzecz ujmując zbiorem procesów, narzędzi i wytycznych, które wspólnie dążą do jak najlepszego pozycjonowania strony. Większość zasad SEO opiera się na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu możliwych wyrażeń kluczowych. Przed zastosowaniem którejkolwiek z reguł należy jednak pamiętać, by jak najlepiej dopasować słowa kluczowe do treści artykułu. Można to zrobić np. przy pomocy odpowiednich narzędzi, sprawdzając najbardziej popularne frazy, wyszukiwane w zasobach internetu w konkretnym państwie. Po wybraniu wyrażeń kluczowych dobrze jest choć jedno z nich umieścić w tytule tekstu, jednak nie jest to wymagane. Ponadto frazy kluczowe koniecznie powinny pojawić się w treści, najlepiej więcej niż raz oraz przynajmniej jednokrotnie w pierwszym akapicie tekstu.
Ponadto zasady rządzące SEO skupiają się także na tworzeniu jak najbardziej przejrzystej mapy strony oraz formułowaniu jak najbardziej czytelnych adresów podstron. Podzbiór tych wytycznych często określa się mianem Search Engine Friendly (SEF) – przyjazny dla wyszukiwarek internetowych. Prócz zwiększenia przejrzystości i zawarcia słów kluczowych dodatkowo w adresie strony, co ma pozytywny wpływ na jej pozycjonowanie, zasady SEF umożliwiają również tworzenie krótszych i łatwiejszych do zapamiętania adresów stron internetowych.