Pozycjonowanie serwisów internetowych to hasło znane zapewne każdemu użytkownikowi Internetu. Skąd się wszak wzięło, co zapewnia a także jak jest tworzone – to obecnie dużo mniej popularna wiedza. Poniższy przekaz mam nadzieję przybliży trochę zagadnienie, miejmy jednak na uwadze, że pozycjonowanie to element pod różnymi względami ważny w świecie informatyki. Informatyka jako taka jest bowiem tematem wyjątkowo konkretnym. Również jak w matematyce, dwa plus dwa ciągle się musi równać 4 – tak też w świecie informatyki te dwie cyfry wpisane do arkusza kalkulacyjnego też dadzą 4. Tak samo, gdy w fizyce obliczamy siłę jaka wpływa na określone ciało, to mając konkretne dane zawsze otrzymamy ten sam wynik, gdy te same dane zaprogramujemy w ramach symulacji komputerowej – też na końcu dostaniemy to samo rozwiązanie. Wspominaliśmy już jednakże, iż przy pozycjonowaniu nie idzie to obecnie tak prosto. Dlaczego?
Spowodowane jest to tymże, iż (powracając na sekundę do niedawnego problemu z wyznaczeniem wypadkowej siły) przy pozycjonowaniu musimy pracować w warunkach, w jakich owszem, mamy podstawowe dane co do wybranych z sił. Co do kilku innych jednakże wiemy tylko że istnieją, ale nie jesteśmy przekonani które konkretnie mają parametry. Co gorsza, potrafi się okazać, że jakaś z sił, która jakiś czas temu oddziaływała pozytywnie – teraz nagle zaczyna funkcjonować wprost odwrotnie, albowiem ktoś, na kogo czynienie nie mamy żadnego wpływu zmienił z dnia na dzień zasady na których oparty jest nasz świat. Ten przypadek daje nam do myślenia oraz odrobinę przybliża dylematy, które są typowe przy działalności pozycjonerskiej. Pozycjonowanie (często określane także angielskim skrótem SEO – search engine optimization) ponieważ, to zestaw czynności mających na celu poprawienie dostępności i renomy konkretnej strony poprzez doprowadzenie, iż będzie ona wyświetlana wysoko w rezultatach wyszukiwania popularnych wyszukiwarek internetowych. Oczywiście ze ważnym uwzględnieniem najpopularniejszej z nich – Google.
Dlaczego jest to naprawdę istotne? Stąd, że poza swoją stroną internetową w necie są jednocześnie setki tysięcy (jeżeli nie miliony) bardzo zbliżonych stron, z identyczną treścią jak ta prezentowana na naszej stronie. A teraz pomyślmy jak przeciętny użytkownik internetu może poznać naszą stronę. Czasami – po prostu odnajdzie jej adres internetowy na naszej wizytówce, wysłanej fakturze, czy po prostu reklamie wydanej w przestrzeni miejskiej bądź w telewizji. Jednak okazja na to jest niewielka – ludzie niezbyt przyciągają uwagę na reklamy, a jednocześnie pamiętajmy że ta reklama stanowi dla nas dość spory koszt. Dlatego zwróćmy uwagę na inny ze sposobów ażeby ktoś odwiedził naszą stronę. Znacznie częściej bowiem, użytkownicy wprowadzają interesujące ich zagadnienie (np. nazwę produktu czy usługi) w wyszukiwarkę internetową, po czym wybierają pierwszy wynik jaki wyświetli wyszukiwarka. Jeśli strona z pewnego względu nie spełni oczekiwań klienta – wybiera kolejny wynik albo dwa. Jeśli jednakże nasza strona będzie na setnej pozycji – nigdy do niej nikt nie dotrze.