23 sty Brak komentarzy admin Reklama , , ,

SEO (skrót od angielskich słów Search Engine Optimization – Optymalizacja serwisów www pod kątem wyszukiwarek internetowych) to pojęcie, jakie występuje w świecie informatyki od czasu powstania pierwszych wyszukiwarek internetowych i z każdym dniem istotność dbania o optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych wzrasta. Gdy natomiast zaistniało to słowo i jak wyglądały początki optymalizacji stron?
Jak zaczęły tworzyć się pierwsze strony www, to nie dość iż istniało ich niezwykle mało, to mało konsumentów było także w stanie je odwiedzić. Początkowo bowiem powszechny dostęp do internetu w takiej postaci w jakiej widzimy to aktualnie – nie istniał. A to nie wyłącznie w Polsce, również w bogatszych krajach Internet jako taki działał tylko w dużych ośrodkach akademickich i w najznaczniejszych firmach. Tym samym w istocie nie było potrzeby tworzenia wyszukiwarek internetowych w sytuacji, jak równie doskonale sprawdzał się prosty spis tychże paru, kilkunastu, a z czasem kilkudziesięciu serwisów internetowych. Po pewnym czasie natomiast sytuacja zaczęła się zmieniać. Coraz więcej obywateli miało kontakt do Sieci, już nie tylko z miejsca zatrudnienia bądź edukacji, ale również z domu. A kiedy powiększała się znacząco ilość ewentualnych czytelników (słowo „czytelników” powinniśmy tu podkreślić z powodu na fakt, że pierwsze serwisy istniały w zasadzie czysto tekstowe, uzupełniane prostymi grafikami – daleko im było do nowoczesnych, pełnych animacji oraz ciekawych zdjęć portali internetowych) stron www, to rozpoczęły się także coraz szybciej pojawiać kolejne strony. W pewnym momencie zwykła, statyczna lista widocznych w internecie adresów przestała wystarczać, gdyż liczba pojawiających się stron niezwykle szybko rosła. Zaczęto zatem tworzyć pierwsze wyszukiwarki internetowe.
Metoda działania takich wyszukiwarek było w teorii nadzwyczaj łatwe – przeszukiwały one internet w aby odnaleźć wszystkich nowych stron www, i potem zaprezentowania ich adresów internaucie, jaki w miejsce wyszukiwania wpisał interesujący go temat. To, co wszak w teorii wydaje się wyjątkowo proste (pomijając aspekt stworzenia mechanizmu samodzielnego wyszukiwania nowych stron w internecie), w praktyce powoduje jedno pytanie, na jakie teraz nie tak szybko odpowiedzieć. Kiedy przybywa stron, to jak algorytm wyszukiwarki ma wybrać, jakie z nich są szczególnie pożądane i wyłącznie je wyświetlać odbiorcom, a które są na tyle mniej popularne, że możemy je umieścić na końcu listy wyników? No i w jaki sposób uniwersalny algorytm będzie w stanie stwierdzić, co będzie najlepszą stroną właśnie dla nas?
Tu dochodzimy do tego czym jest a także do czego jest przydatne działanie z dziedziny Search Engine Optimization. Ponieważ rozpowszechniona jest informacja, że ludzie klikają wyłącznie na pierwsze parę wyników wyszukiwania, zatem strony, które wyświetlane są na jakiejś z bardzo odległych stron listy sukcesów w rzeczywistości absolutnie nie będą odwiedzone. Tutaj właśnie przydaje nam się pozycjonowanie. Dobrze wykonane sprawi, że pozycja własnej strony w wyszukiwarce podniesie się znacząco do góry powodując, iż internauci wreszcie ją zobaczą.